Utnyttja hushållsavdraget – upp till 3 200 € förmån för arbetet
Hushållsavdraget år 2026 är 35 % av arbetets andel inklusive moms. Självrisken är 150 €. Förmånen är 1 600 € per person, dvs. ett pars maximala avdrag är totalt 3 200 €
Väriset Oy:s styrelse har utsett Andreas Mällinen (på bilden till höger) till företagets nya VD.
Andreas Mällinen går över till VD från sin roll som operativ chef på Väriset Oy. Han kom första gången till företaget 2017. Han arbetade som regionchef för Birkalands regionbolag när verksamheten startade 2021. Som VD börjar han 1.2.2023.
”Jag tackar bolagets styrelse för detta förtroende och tar emot VD-posten med entusiasm! Det har varit fantastiskt att vara en del av Väriset-gänget ända från målare och se företagets tillväxt genom åren. Jag tror på Värisets tillväxtmöjligheter även i framtiden och strävar efter att som VD ge mitt bästa för företaget och hela personalen,” säger Andreas Mällinen.
Värisets grundare och hittillsvarande VD Konsta Peltokorpi (på bilden till vänster) fortsätter i koncernens uppgifter samt i Värisets styrelsearbete. Han lämnar VD-uppgifterna med tillförsikt.
”Jag tackar alla nuvarande och tidigare medarbetare för dessa år. Ett stort tack även till alla våra samarbetspartners och kunder. Det har varit riktigt fantastiskt att få arbeta för Väriset i redan 11 år. Nu är det min tid att kliva åt sidan från den operativa verksamheten. Jag fortsätter dock i företagets styrelse, så jag kommer även fortsättningsvis att vara med i Värisets verksamhet, om än inte i en lika synlig roll. Även om jag känner mig lite vemod, är jag samtidigt verkligen övertygad om att företaget är i riktigt goda händer i och med VD-bytet,” berättar Konsta Peltokorpi.
Styrelsens ordförande Jeremias Peltokorpi kommenterar saken så här:
”På styrelsens vägnar och som bolagspartner vill jag tacka Konsta för en framgångsrik 11-årsperiod i ledningen för Väriset. Under denna tid har vi tillsammans lärt oss bli företagare och det ömsesidiga förtroendet har vuxit till en mycket stark resurs som säkert kommer att bära långt.”
”Nu vänds ett nytt blad i Värisets historia. Jag skulle inte kunna föreställa mig någon mer lämplig att fortsätta som VD från och med nu än Andreas. Jag önskar lycka till med den nya uppgiften och tror starkt på att de kommande 11 åren kommer att bli en minst lika fin fortsättning på Värisets berättelse,” säger Jeremias Peltokorpi.