VD:n för Virtanens Målfabrik lät Väriset måla sitt hem: ”Det är kanske gjort lite bättre än för sig själv”
15.07.2026
Kimmo Suomi är VD för Virtanens Målfabrik, men också ägare till ett egnahemshus. Färger och aktörer inom måleribranschen är mer bekanta för honom än för de flesta. När utomhusmålningen av det egna hemmet i Egentliga Finland blev aktuell, fick Väriset uppdraget.
Färgen ändrades på vägen, och det var bra så
Husets färgvärld fick sin slutliga form först när arbetet fortskred.
”Det blev lite som av en slump. Tanken var att göra ett sådant lotshus: ljus, lite grönskiftande bas och till accentfärgerna lite mörkare grönt. Huvudfärgen blev lite grönare än planerat, men detta var bara en förändring till det bättre”, berättar Suomi.
Slutresultatet är värden nöjd med utan förbehåll.
”Nu passar det här huset verkligen in i det här landskapet. Det här huset är nu på rätt plats i det här utseendet.”
”Det är kanske gjort lite bättre än för sig själv”
Att leda en målfabrik är vardag för honom, men för det egna husets projekt var professionella målare ett självklart val.
”Vi tillverkar färger, och visst blir det ju målat också. Men i det här fallet var det ett riktigt enkelt beslut att släppa in Värisets killar här för att jobba.”
Utförarnas grepp gjorde intryck på branschprofessionalen.
”Det sätt som Värisets killar har arbetat här på har gjort ett riktigt stort intryck. Långa dagar, och det har inte snabbats på någon punkt. Tvärtom, det är kanske gjort lite bättre än för sig själv.”
Sett inifrån branschen var Väriset ett enkelt val
När en målerifirma väljs av en person som känner branschens aktörer genom sitt arbete, säger valet kanske mer än en vanlig rekommendation.
”Av en händelse råkade det finnas lite erfarenhet av branschens aktörer, och det som har kommit fram om Väriset har varit enbart positivt. Det var ett ganska enkelt val.”
Ett eller två årtionden utan bekymmer
Huset målades med Virtanens Målfabriks 4 Oljefärg, så både färgen och målarna var betrodda av värden. Bra färg och bra arbete betyder för honom framför allt bekymmersfrihet.
”När färgen är bekymmersfri och den är väl målad på den där väggen, går det ett årtionde, två till och med, utan att man behöver oroa sig för det. Och utförarna har med sitt arbete garanterat att det här bekymmersfria temat håller.”
Om den egna fabrikens produkt hade han inga tvivel, och utförarna infriade resten.
”Det vet jag om den där färgen, om företagets 4 Oljefärg, att den är bekymmersfri. Ett årtionde, två till och med bekymmersfritt framför sig.”
Rekommendationen kommer direkt och utan villkor.
”När en målerifirma gör bra arbete så som Väriset har gjort här, inga bekymmer. Har du sedan en sommarstuga, ett egnahemshus eller ett garage, om du själv inte orkar måla, så rekommenderar jag utan tvekan Väriset.”
Nästa samtal år 2046
När det sista penseldraget var på väggen frågade vi om känslan.
”I det här läget borde man säga lättad, men när det inte har funnits någon anledning att oroa sig. Jag är verkligen nöjd med färgerna, utförandet, allt. Troligen någon gång 2046 kan vi ringa och fråga, när ni, grabbar, skulle hinna hit för att jobba.”
Avtalat. Vi ringer om ett tjugotal år igen, och då räcker det med en gång: när grundarbetet och målningen är gjorda ordentligt en gång, behövs nästa gång med stor sannolikhet bara ett färgskikt till.
Är det ditt hus tur?
Bra färg förtjänar en bra målare. Väriset målar egnahemshus, sommarstugor och gårdsbyggnader både i Egentliga Finland och på andra håll i Finland noggrant och enligt överenskommen tidtabell. Begär en kostnadsfri offert för utomhusmålning av ditt eget hus.
Utnyttja hushållsavdraget – upp till 4 200 € förmån för arbetet. Prova kalkylatorn
Hushållsavdraget år 2026 är 40 % av arbetets andel inklusive moms. Självrisken är 150 €. Förmånen är 2 100 € per person, dvs. ett pars maximala avdrag är totalt 4 200 €
Boka kostnadsfri kartläggning eller beräkna prisuppskattning
Beställ ett kostnadsfritt kartläggningsbesök hem till dig. Du får en uppskattning av underhållsbehovet och en offert på arbetet. Boka kartläggning eller beräkna en prisuppskattning med vår kalkylator på bara några minuter.
Lappland, Norra Österbotten, Mellersta Österbotten, Österbotten, Södra Österbotten, Mellersta Finland, Kymmenedalen, Päijänne-Tavastland, Södra Karelen, Södra Savolax, Kajanaland